Repatriacja zwłok z zagranicy. Co należy zrobić, gdy zgon nastąpił poza granicami Polski

Śmierć bliskiej osoby sama w sobie jest zdarzeniem tragicznym, któremu często – oprócz oczywistego smutku i żalu – towarzyszy także stres i różne rodzaju problemy. Choćby te natury formalnej. Dzieje się tak zwłaszcza w momencie, gdy bliska nam osoba umiera za granicą Polski, a my chcemy sprowadzić zwłoki do kraju. Do takich zdarzeń dochodzi coraz częściej, a wynika to choćby z faktu liczniejszych niż kiedyś podróży turystycznych obywateli Polski za granicę. Poza tym, czasami zaistnieje potrzeba sprowadzenia zwłok osoby, która np. przebywała na emigracji, w danym kraju, przez wiele lat.

Z transportem zwłok zmarłej/zmarłego z zagranicy związane są konkretne, liczne procedury i formalności. Zdajemy sobie sprawę, że dla osoby niemającej nigdy wcześniej do czynienia z formalnościami związanymi ze sprowadzeniem zwłok z zagranicy, temat ten może być bardzo trudny. Nie musi ona jednak zajmować się tym bezpośrednio. Wystarczy, że zgłosi się do nas – do Domu Pogrzebowego „Korim”.

– Procedura sprowadzenia zwłok z zagranicy nie należy na pewno do łatwych. Wymaga odpowiedniej wiedzy, ale i doświadczenia. Nie każda bowiem firma jest w stanie zająć się tym odpowiedzialnym procesem. My jednak mamy już wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, oraz współpracujemy z domem pogrzebowym „Glob Drejka”, który jest w stanie sprowadzić ciało z praktycznie każdego zakątku świata – tłumaczy zespół „Korimu”.

– Nasze doświadczenie pozwala nam na sprawne, w miarę możliwości – jak najszybsze, załatwienie spraw związanych z transportem zwłok z zagranicy. Sprowadzaliśmy ciała z terenu Europy, ale też zdarzały się sytuacje, gdy ciało sprowadzaliśmy choćby z Arabii Saudyjskiej. Pośredniczymy w kontakcie związanym z takowym transportem, kompletujemy dokumenty, załatwiamy wszelkie formalności z tym związane, łącznie z kontaktem z konsulem RP na terenie danego kraju i co warte podkreślenia – nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat za te usługi – mówią pracownicy Domu Pogrzebowego „Korim”.

Bliska nam osoba umiera w zupełnie obcym nam kraju, gdzie panuje inna kultura, język itd. To na pewno nie jest łatwa sytuacja. Na szczęście, zawsze możecie skorzystać z naszej pomocy.

Działamy na podstawie i zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Poniżej fragment treści art. 14, który stricte dotyczy przewozu zwłok i szczątków (źródło treści: isap.sejm.gov.pl).

Fragment Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Art. 14. 1. Przewóz zwłok i szczątków:

1) koleją, samolotami i statkami w granicach Rzeczypospolitej Polskiej,

2) poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy zgon nastąpił na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

(…)

4. Na sprowadzenie zwłok i szczątków z zagranicy w celu ich pochowania należy uzyskać:

1) pozwolenie starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki i szczątki mają być pochowane; pozwolenie jest wydawane po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym;

2) zaświadczenie polskiego konsula, wydane po przedstawieniu pozwolenia, o którym mowa w pkt 1, stwierdzające, że zwłoki i szczątki mogą być sprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgłoszenia i realizacje odbioru ciał zmarłych przyjmujemy przez CAŁĄ DOBĘ 7 dni w tygodniu.

CAŁODOBOWA INFOLINIA POD NUMEREM: 696 638 424

Sprawdź zakładkę https://pogrzeb.ilawa.pl/kontakt/